No way Back – A Story from Anders’ Army

Książka wydana w języku angielskim w 2016 roku, opisuje dzieciństwo Waltera Szwendra i jego żony Wandy. Oboje urodzili się na Kresach i do dziś w ich pamięci pozostają szczęśliwe wspomnienia ze wczesnych lat.   Niestety okres ten kończy się z chwilą napaści Rosji na Polskę dnia 17 września 1939 roku, bo krótko potem oboje wraz z rodzinami zostają wywiezieni w głąb Rosji. Od momentu opuszczenia rodzinnego domu rozpoczyna się ich heroiczna walka z zimnem i głodem, walka o przetrwanie.

Wbrew wszystkim trudnościom udaje im się przetrwać i Walter wstępuje do formującej się armii Generała Władysława Andersa, walczy przeciw Niemcom na terenie Włoch i gdzie podczas zdobywania Monte Casino zostaje ranny. Wanda, której wraz ze skrajnie wyczerpaną rodziną, również udało się wydostać z Rosji, przedostaje się do Teheranu, Iranu i wreszcie do obozu przejściowego w Karachi w Pakistanie.

Długo wyczekiwany koniec wojny i podpisany układ w Jałcie okazuje się ogromną barierą do powrotu do ukochanej Polski. Ich rodzinne strony to jest Kresy Wschodnie układem jałtańskim przechodzą w ręce Rosji a ukochana Polska dostaję się pod patronat bolszewicki. Po pięciu latach głodu i tułaczki nie mają dokąd wracać.

Decydują się na emigracje do Kanady, gdzie wkrótce splatają się ich losy.

Walter i Wanda Szwender są osobami dobrze znanymi i zasłużonymi w środowisku polonijnym w Edmonton, gdzie mieszkają od blisko 70-ciu lat.

Książka No Way Back poświęcona jest milionom Polakom, którzy zgięli walcząc z okupantem, mrozem i głodem a ich mogiły rozsiane są na bezkresnych stepach Rosji, Azji, Afryki, czy Europy. Pamięć o tych, którzy nie doczekali końca wojny żyje w sercach tych, który ich kochali.

Autorką tej historycznej biografii jest Jackie Gay urodzona w Birmingham w Anglii a obecnie mieszkająca w Victorii, BC w Kanadzie.