Wizyta Polskich Oficerow 2018

Wizyta Polskich Oficerów w Edmonton.

W dniach 19-23 marca 2018 roku na zaproszenie Dowódcy Garnizonu Edmonton reprezentacja żołnierzy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej im. gen. broni Stanisława Maczka w Świętoszowie przebywała w Edmonton, aby wspólnie z żołnierzami kanadyjskiego pułku Lord Strathcona’s Horse Regiment uczestniczyć w obchodach 100-tej rocznicy bitwy o las Moreuil.

W trakcie wizyty delegacja żołnierzy ze Świętoszowa w składzie: ppłk Renart Skrzypczak, kpt. Karolina Maćkowiak i plut. Rafał Rutkowski miała okazję do zapoznania się z działalnością polonijnych placówek w Edmontonie.

Dostojni goście rozpoczęli swoją wizytę od spotkania z mieszkańcami Polskiego Domu Seniora Towarzystwa Polskich Weteranów, gdzie zostali gościnnie przyjęci przez prezesa Towarzystwa p. Jana Kucy. W Klubie Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kanadzie Koło Nr 6 byli ciepło powitani przez p. Czesława Kuczkowskiego w imienni kombatantów II wojny światowej i Sybiraków obecnych na tygodniowym spotkaniu.
W miłej atmosferze spotkania żołnierze wymieniali uściski dłoni, obdarowywali się wzajemnie upominkami i przeprowadzili ciekawe dyskusje. W spotkanych z weteranami i kombatantami uczestniczyli również: John Szumlas – Konsul Honorowy RP w Edmonton i John Tomczak – prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej w Albercie.

W szkole św. Bazylego, gdzie mieści się Angielsko-Polski Program Szkolny im. Św. Jana Pawła II zostali serdecznie powitani przez dyrekcję, grono pedagogiczne i uczniów. Uczniowie klasy pierwszej zadedykowali żołnierzom wierszyki i piosenkę.

Na cmentarzu „Holy Cross” oddali hołd pod pomnikiem Bohaterów Stowarzyszenia Polskich Kombatantów, którzy spoczywają na tym cmentarzu i Harcerzy. Odwiedzili także dwujęzyczne przedszkole SISEM mieszczące się tuż obok Kościoła Św. Różańca, w którym od lat Siostry Służebniczki opiekują się dziatwą i dbają o utrzymanie języka polskiego.

W godzinach wieczornych goście z Polski udali się na obchody 100-tej rocznicy bitwy o las Moreuil.

Program wizyty, który przygotował i realizował John Szumlas, Konsul Honorowy RP, w opinii gości z Polski był bardzo bogaty i interesujący, za co wyrazili swoja głęboką wdzięczność. Oficerom towarzyszył również kapral David Olaes z Lord Strathcona`s Horse Regiment (Royal Canadian`s)

Dziękujemy oficerom Wojska Polskiego za zaszczycenie swoją obecnością reprezentantów młodej i starszej generacji edmontońskiej Polonii w mundurach, które są symbolem i dumą narodu polskiego z żołnierskiego poświęcenia w walce o wolność i niepodległość, jak również symbolem tradycji wolnościowych i postaw patriotycznych narodu polskiego.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z pobytu żołnierzy w Edmonton, który przygotował dla nas kapral David Olaes.
Z. Cynar

Źródło: Polonia Edmonton News, Marzec 2018