Kanadyjska Akcja Patriotyczna w Polsce

​Kanadyjska Akcja Patriotyczna „No Stone Left Alone” wychodzi poza granice Kanady

No Stone Left Alone Memorial Foundation (NSLA) została utworzona w Edmonton w roku 2011 przez Mrs. Maureen G. Bianchini-Purvis dla upamiętnienia i uhonorowania kanadyjskich żołnierzy poległych na wszystkich frontach świata. Głównym celem NSLA jest inspirowanie nowej generacji oraz edukacja młodzieży o niezwykle ważnej i bohaterskiej postawie żołnierzy w przeszłości jak i w obecnym czasie oraz finansowe wspieranie weteranów w Kanadzie.

W nawiązaniu do regionu belgijskiej Flandrii gdzie w maju 1915 roku pomiędzy krzyżami poległych żołnierzy zakwitło tysiące czerwonych maków, kwiaty te stały się symbolem pamięci o heroizmie żołnierzy. Dlatego od wielu już lat w listopadowe Święto Remembrance Day, na grobach kanadyjskich żołnierzy układane są maki. Z roku na rok akcja No Stone Left Alone zatacza coraz większe kręgi i widoczne jest coraz to większe zaangażowanie różnych środowisk.

We wrześniu 2017 roku po nawiązaniu współpracy z Polską z ramach akcji No Stone Left Alone pan Tomasz Łukaszuk, członek zarządu, dyrektor do spraw sponsorstwa i markietingu NSLA a jednocześnie członek Kanadyjsko-Polskiego Towarzystwa Historycznego, razem z Maureen Bianchini-Purvis i Randall Purvis założycielami fundacji i przedstawicielami Ambasady Kanadyjskiej w Warszawie, a także przedstawicielami żołnierzy kanadyjskich stacjonującymi w ramach NATO w Polsce, wziął udział w uroczystości na cmentarzu Rakowieckim w Krakowie, gdzie znajdują się groby 15 lotników kanadyjskich poległych we wrześniu 1944 roku, którzy brali udział w obronie Warszawy. Szkoła podstawowa nr 58 w Krakowie przygotowała piękny program, gdzie miedzy innymi dzieci położyły na grobach czerwone maki i zaśpiewały hymn polski i kanadyjski. Szkoła podjęła się stałej opieki nad znajdującymi się tu grobami żołnierzy.

Za zasługi w pracy społecznej nad upamiętnieniem poległych podczas Ii wojny światowej żołnierzy p. Randall Purvis i p. Tomasz Łukaszuk zostali odznaczeni Medalem Jubileuszowym XX lecia Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Oddział Krakowski. Gratulujemy!

Źródło: Polonia News, Edmonton