Hej Kolęda 2018

Hej kolęda, kolęda!

Popularny od ponad 10 lat wieczór kolęd, który odbył się w Parafii Różańca Świętego w Edmonton, wprowadziła w zwyczaj prezes Kanadyjsko Polskiego Towarzystwa Historycznego (KPTH), pani Helena Faćsko. Kolędowanie to nasz katolicki obyczaj, który jest również ważnym elementem kultury europejskiej. Kojarzy nam się z naszą polską kulturą i zwyczajami kolędników odwiedzających kiedyś nasze domy w okresie od Wigilii Bożego Narodzenia do święta Matki Bożej Gromnicznej, czyli 2 lutego.

11 stycznia 2018 roku na wieczór kolęd w Kościele Różanica Świętego, złożyły się piękne polskie kolędy, występy kolędników oraz barwne, pełne dynamiki tańce ludowe naszych polskich grup folkorystycznych; Łowicz i Opoczno.

Towarzystwo historyczne zadbało, ażeby święta, które dawniej obchodzono bardzo uroczyście z kolędnikami nie odeszły w zapomnienie.

W wieczorze kolęd wystąpili prawdziwi kolędnicy ze szkoły im. Marii Chrzanowskiej – polskiego programu pod kierownictwem pani dyrektor Agaty Guzik.

Wszystkie dzieci były przygotowane na bardzo wysokim poziomie. Ich program wypełniony był pięknymi wierszykami, pastorałkami oraz przyśpiewkami na tą okazję przygotowanymi, a na końcu, jak na prawdziwych kolędników przystało, poprosili o jakiś datek, który został im wręczony.

Zespoły taneczne, tańczące tym razem pod kierownictwem Asi Ostapowicz, która zastępowała panią dyrektor Elę Kapca, udowodniła, że nasza młoda kadra tańczących pedagogów reprezentuje bardzo wysoki poziom i różnorodność tańców oraz przyśpiewek. Ich energia i barwność tańców oraz strojów ogrzała serca wszystkich zebranych na sali.

“Polskie Kwiaty” pod kierownictwem pani Basi Pruskiej oraz stałym akompaniamentem Jurka Cieślika i naszej niezwykle utalentowanej Mayi Budzińskiej jest przepięknym elementem w krzewieniu naszej polskiej tradycji i muzyki. Ich repertuar podkreśla wielkość oraz znaczenie Świąt Bożego Narodzenia.

W tym roku mieliśmy po raz pierwszy koncert Rodziny Holko. W deucie, śpiewali rodzeństwo Gabrysia i Maxio przy akompaniamencie na fortepianie ich ojca Andrzeja.

Wykonany przez nich repertuar bardzo wzruszył wszystkich zebranch gości. Na koniec ich występu, młodziutki Maxiu zaśpiewał pełną radosnej ekspresji i dynamiki piosenkę Jose Feliciano – Feliz Navidad (I wanna wish you a Merry Christmas), czym podbił serca całej publiczności. Gratulacje dla naszych młodych talentów!

Podczas wieczoru kolęd nie zabrakło tradycyjnej polskiej kuchni. Na powitanie gości czekał gorący czerwony barszcz i wspaniałe paszteciki. Towarzystwo historyczne serwowało dla wszystkich kolędujących bardzo smaczne i różnorodne dania świąteczne a także wykwintne desery, za co wszyscy biesiadnicy byli bardzo wdzięczni.

Ogromne oddanie całego zespołu współpracującego z prezeską KPTH panią Heleną Faćsko, uświadamia nam wszystkim, jak ważne jest dla nas podtrzymywanie naszej polskiej kultury i zwyczajów, które zostały nam zaszczepione przez rodziców i naszych przodków.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i gościom za bardzo rodzinny w nastroju, wieczór wspólnego kolędowania.

Do zobaczenia w następnym roku.