24 czerwca br. zmarł Dr. Walenty Michalik.
Pan Michalik zasłużył się dla Polonii edmontońskiej poprzez długoletnią pracę z zespołami tanecznymi.
Składamy najszczersze kondolencje rodzinie i najbliższym.
Dr. Walenty Michalik
Założyciel, dyrektor artystyczny i choreograf
Dr Michalik jest założycielem, dyrektorem artystycznym i choreografem Polskiego Zespołu Sztuki Ludowej Polonez. Jego wybitna kariera choreograficzna doprowadziła Poloneza do wysokiego poziomu artystycznego. Jest także dyrektorem artystycznym dziecięcego zespołu tanecznego Kujawiak oraz młodzieżowego zespołu tanecznego Piast. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Etnochoreologicznego (1991-obecnie) i przywiózł z Polski ogromne ilości artystycznych doświadczeń tanecznych. Dr Michalik jest również Prezesem i Dyrektorem Stowarzyszenia Studio Tańca Folklorystycznego Cracovia.
Nagrody (Kanada)
Order Polski. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, 1998
Wręczony dr W. Michalikowi przez Ambasadora RP z rąk Prezydenta RP w Edmonton w dniu 17 października 1998 r. za wybitne osiągnięcia w edukacji młodzieży w Polsce i Kanadzie oraz wybitne zasługi w krzewieniu kultury polskiej na całym świecie, w szczególności w Kanadzie.
Nagroda Ministra Kultury za kamień milowy, 2004.
Edmonton’s Salute To Excellence Arts Achievement Award, 2002
W uznaniu za wybitny wkład w sztukę w Edmonton.
L’order du Merite Cuturel, 1997
Le Ministre de la Culture et Des Beaux-Arts de la Republique De Polgne en Reconnaissance du Preciex Appport a la Diffusion de la Culture et de L’art Polonais, Confere, przedstawiony Zespołowi Polonez przez Radę Generalną RP w dniu 26 października, 1997.
Dyplom Gratulacyjny Miasta Edmonton, 1997 r.
Za utworzenie Polskiego Zespołu Sztuki Ludowej Polonez w 1982 r. “Wasze wysiłki sprzyjały i docenianiu Kultury Polskiej oraz wzbogacały tkankę społeczną naszego kraju”.
Srebrny Odznaka Kongresu Polonii Kanadyjskiej, 1997 r.
Wręczony dr. Michalikowi za wybitny wkład jako dyrektor artystyczny i choreograf dla Polskiego Zespołu Sztuki Ludowej Polonez, Polskich Tancerzy Kanadyjskich Mazur i Polskiego Dziecięcego Towarzystwa Tańca Kujawiak.
Dyplom Uznania, 1996
Z Kongresu Polonii Kanadyjskiej.
Dyplom gratulacyjny od Burmistrza Janice Rhea Raimer, miasta Edmonton, 1992 r. wręczony dr Michalikowi 21 listopada 1992 r. za wybitny wkład jako dyrektora artystycznego Polskiego Zespołu Sztuki Ludowej Polonez.
Zatrudnienie i Imigracja Kanada Achievement Award, 1990
Laureat kategorii SZTUKI PIĘKNE wręczony dr. Michalikowi w uznaniu za znaczący wkład w Towarzystwo Kanadyjskie w Albercie.
Dyplom Uznania, 1984
Od Polskiego Towarzystwa Kulturalnego w Edmonton w uznaniu jego wkładu w polską społeczność i kulturę w Edmonton. Nagroda ta, przyznawana corocznie za działania artystyczne, szczególnie doceniła twórczość dr Michalika w dziedzinie choreografii.
Doświadczenie artystyczne, Polska
1957-1959 Członek Zespołu Pieśni i Tańca “AGH Krakus” – Kraków, Polska
1958-1962 Związek Choreografów Zawodowego Tancerza (Krakowskiej Opery Baletowej), Kraków
1959-1972 dyrektor Zespołu Baletowego „Krakus”
1968-1973 Asystent główny choreografa „Krakusa”
1975-1981 Członek Rady Dyrektorów Artystycznych i członek profesjonalnego zespołu choreografów odpowiedzialnych za kierownictwo artystyczne i materiał wykonawczy Krakusa. Osobiście odpowiedzialny za program baletowy grupy.
1972-1981 Uczestniczył w konferencjach, seminariach i warsztatach dla wielu zespołów tańca ludowego jako specjalista folkloru południowej Polski.
Działalność artystyczna w Kanadzie
Polonez Polish Folk Arts Ensemble, Stowarzyszenie Alberta, 1982 do chwili obecnej. Założyciel, dyrektor artystyczny i choreograf.
Kujawiak Polskie Dziecięce Towarzystwo Tańca Alberta, 1984 do chwili obecnej. Założyciel, dyrektor artystyczny i choreograf
Mazur Polish Canadian Dancers of Edmonton Society, 1986-2008. Dyrektor artystyczny i choreograf.
Stowarzyszenie Studio Tańca Folklorystycznego Cracovia. Przewodniczący/Dyrektor Rady Artystycznej.
Kurs Instruktorów Tańca Polskiego. Wrzesień 1987- obecnie. Dyrektor i Instruktor. Kurs ten został zainicjowany przez młodych Polsko – Kanadyjskich Tancerzy z Edmonton Society przy pomocy Sekretarza Stanu. Kurs ten trwa nadal i jest obecnie objęty patronatem Cracovii. Ten kurs uzupełnia kurs oferowany w Krakowie przez Polskie Centrum Kultury. Jestem odpowiedzialna za omówienie z moimi uczniami następującego materiału: Historia różnych form tańca. Podstawy baletu, tańca towarzyskiego i charakterystycznego, znajomość wielu regionów Polski, polskie kroki taneczne, choreografia i muzyka.
1999 Akredytowany Kurs Dyplomowy dla Instruktorów Polskich (studia 3-letnie) pod patronatem Ministra Kultury i Sztuk Pięknych. W kursie wzięli udział uczestnicy z Edmonton, Winnipeg, Filadelfii, Los Angeles i Santa Barbara. Byłem koordynatorem kursu i jednym z choreografów i instruktorów.
Coroczny Letni Festiwal Folklorystyczny i Muzyki Polskiej w Zabytkowym Amfiteatrze w Parku Hawerlak (w każdą trzecią niedzielę czerwca).
Coroczny Letni Obóz Tańca (2 tygodnie) 1990-obecnie Przeprowadził i zorganizował obóz dla młodzieży uczący tańców narodowych i regionalnych Polski, Baletu i Techniki Charakteru. Otwarte dla wszystkich mieszkańców Alberty od 1995 roku do dnia dzisiejszego. W połączeniu z obozem letnim odbywają się wspólne warsztaty. Co roku uczestniczą w nim doświadczeni choreografowie z Polski. ( 1995 – dr Grażyna Dąbrowska, 1996, 1998 – Barbara de Lehenstein-Bronka).
Sądeckie Warsztaty Tańca Polskiego. Styczeń 1991. Wspólnie z panią Alicją Haszcak z Polski poprowadził warsztaty z tańców z regionu górskiego SACZ.
Beskidzkie Warsztaty Tańca Polskiego. Styczeń 1993. Razem z Panem Janem Łosakiewiczem z Polski poprowadził dwutygodniowe warsztaty z rejonu BESKIDU ŻYWIECKIEGO i ŚLASKIEGO.
Mazur Dance Suite choreografowana do muzyki opery Moniuszki „Nawiedzony dwór” jako finał koncertu (Magnificent Master Series) wraz z Edmonton Symphony Orchestra, 21, 22 lutego 1997.
Warsztaty Tańców Krościeńskiej. Marzec 1998. Prowadziłem dwudniowe warsztaty z Pogórza.
Warsztaty tańców śląskich. Grudzień 1998. Prowadził jednodniowe (8 godzin) warsztaty z regionu pszczyńskiego.
Warsztaty Lachy sadeckie. Marzec 1999. Prowadzenie jednodniowych (8 godzin) warsztatów z górskiego regionu Polski.
Stowarzyszenie Studio Tańca Folklorystycznego Cracovia
Kurs Instruktorów Tańca Polskiego. Wrzesień 1987-obecnie. Dyrektor i Instruktor. Kurs ten został zainicjowany przez młodych Polsko – Kanadyjskich Tancerzy z Edmonton Society przy pomocy Sekretarza Stanu. Kurs ten trwa nadal i jest obecnie objęty patronatem Cracovii. Ten kurs uzupełnia kurs oferowany w Krakowie przez Polskie Centrum Kultury. Jestem odpowiedzialna za omówienie z moimi uczniami następującego materiału: Historia różnych form tańca. Podstawy baletu, tańca towarzyskiego i charakterystycznego, znajomość wielu regionów Polski, polskie kroki taneczne, choreografia i muzyka.
1999 Akredytowany Kurs Dyplomowy dla Instruktorów Polskich (studia 3-letnie) pod patronatem Ministra Kultury i Sztuk Pięknych. W kursie wzięli udział uczestnicy z Edmonton, Winnipeg, Filadelfii, Los Angeles i Santa Barbara. Byłem koordynatorem kursu i jednym z choreografów i instruktorów.
Coroczny Letni Festiwal Folklorystyczny i Muzyki Polskiej w Zabytkowym Amfiteatrze w Parku Hawerlak (w każdą trzecią niedzielę czerwca).
Coroczny Letni Obóz Tańca (2 tygodnie) 1990-obecnie Przeprowadził i zorganizował obóz dla młodzieży uczący tańców narodowych i regionalnych Polski, Baletu i Techniki Charakteru. Otwarte dla wszystkich mieszkańców Alberty od 1995 roku do dnia dzisiejszego. W połączeniu z obozem letnim odbywają się wspólne warsztaty. Co roku uczestniczą w nim doświadczeni choreografowie z Polski. ( 1995 – dr Grażyna Dąbrowska, 1996, 1998 – Barbara de Lehenstein-Bronka).
Działalność artystyczna w Europie
1957-1981, Kraków. Polski Zespół Pieśni i Tańca „KRAKUS”. Towarzyszący materiał ilustruje niektóre działania zespołów i nagrody, które otrzymały.
1974, Drezno, Niemcy. Choreografia niemieckiej telewizyjnej produkcji folkloru w Polsce 1981, Kraków, Polska. Choreografia i kierownictwo kilku zespołów tanecznych na obchody ogólnopolskiego „Święta 3 Maja, obchody obywatelskie odbywające się na historycznym Rynku Krakowa. Międzynarodowe Festiwale Folkloru (1965-1978). Brał udział jako tancerz i choreograf”.
Spektakl Polonez to wirująca podróż przez setki lat polskiej kultury ludowej! Od dostojnych tańców dworskich szlachty po skoczne tańce polskiej wsi, Polonez stara się przybliżyć publiczności na całym świecie tętniącą życiem polską kulturę ludową.
Założony w 1982 roku w Edmonton, AB zespół oczarował publiczność na międzynarodowych festiwalach tanecznych, Zimowych Igrzyskach Olimpijskich oraz jako gość specjalny z Edmonton Symphony Orchestra. Zespół odbył również tournée po Polsce na specjalne zaproszenie Ministerstwa Kultury i Sztuki.
Pod artystycznym kierownictwem założyciela, dr Walentego Michalika, zespół zyskał reputację artystycznej doskonałości. Wyróżnieniem tych osiągnięć są liczne nagrody, takie jak Nagroda Ministra Kultury prowincji Alberta oraz Order Zasługi w Promocji Kultury przyznany przez Ministerstwo Kultury i Sztuki w uznaniu wysokiego poziomu osiągnięć technicznych i artystycznych.
Polonez to organizacja non-profit, która przez cały rok występuje na imprezach publicznych i prywatnych, pozostawiając publiczność z uśmiechem po każdym występie. Zapraszamy do udziału w magii polskiego folkloru! Skontaktuj się z nami, jeśli chcesz, aby Polonez wystąpił na Twojej następnej funkcji lub chcesz przekazać darowiznę.
Kliknij na link do tekstu w języku angielskim POLONEZ