Święto Plonów 20.08.2017

W niedziele 20 sierpnia 2017r. na posiadłości „Wawel” Kanadyjsko Polskie Towarzystwo Historyczne zorganizowało po raz 12 polonijne dożynki.
Jednym z pierwszych punktów uroczystości była Msza święta polowa z udziałem Knight of Columbus, którą celebrował proboszcz parafii Różańca Św.o.Andrzej Sowa.
Setki ludzi wzięło udział w dożynkach w tym młodzież, przedstawiciele organizacji polonijnych i zaproszeni goście w tym przedstawiciele wszystkich trzech poziomów rządowych to jest: miejskiego, prowincjonalnego i federalnego.
Uroczystości dożynkowe przyozdabiały okazałe wieńce dożynkowe w różnych kształtach i rozmiarach.
Tradycyjne już edmontońskie „Dożynki” stały się prawdziwie integracyjną imprezą nie tylko w naszym mieście, ale także i prowincji.
Obchody „Dożynek” poprzedziła ogromna praca wielu woluntariuszy. Zapoczątkowało to koszenie zboża na farmie w okolicy Legal, robienie dekoracji dożynkowych, później kilkunastodniowe warsztaty wicia wieńców a także trwające kilka miesięcy próby chóru Polskie Kwiaty.

Starostami dożynek w 2017 roku byli Marian i Romualda Ostapowicz, reprezentujący Towarzystwo Polskich Weteranów.
Całość uroczystości profesjonalnie prowadziły Greta Derus i Julia Topczewska.
Członkinie chóru Polskie Kwiaty w pięknych strojach ludowych w imieniu organizatorów dzieliły się z gośćmi chlebem, specjalnie upieczonym na tę okazję.
Wystawę dożynkową koordynowały Bożena Wojno i Ela Tuszyńska. Natomiast Aniela Kucy podjęła się dekoracji stołów i ołtarza oraz koordynowała prace kuchni i kas.

Ogromnym powodzeniem cieszył się obiad dożynkowy, który spożywany w miłej atmosferze na rozległej posiadłości Wawel znakomicie wszystkim smakował.
Działający przy naszej organizacji chór seniorów Polskie Kwiaty przygotowywał na tę okazję specjalny program pod dyrekcją Barbary Pruskiej przy akompaniamencie Jurka Cieślika, Mayi Budzińskiej i Marysi Janisz.

Oprócz chóru w programie wzięły udział młodzieżowe grupy taneczne Łowicz, Oberek, Opoczno, (dyr. Ela Kapica) Kujawiak, Piast i Polonez (W. Michalik).
Cześć oficjalna zakończyła się wspólną zabawą trwającą do późnego wieczora przy dźwiękach muzyki grupy Progres i DJ Grzegorza Ostapowicza.

W czasie uroczystości dożynkowej pożegnaliśmy naszego proboszcza z parafii Różańca Św. O.Andrzeja Sowy.

Czcigodny księże Proboszczu.
Przypadł mi w udziale zaszczyt powiedzieć kilka słów.
Dzisiejsza niedziela nie jest zwykłą niedzielą, jest naszą wspólną dożynkową ostatnią niedzielą, bo niestety przyszło nam pożegnać.
Pożegnać się z księdzem, który wskazywał jak postępować by nasz ziemski trud nie poszedł na marne.
Dziękujemy za czas który ksiądz spędził razem z nami.
Będziemy pamiętać księdza słowa, które były kierowane do nas podczas niedzielnych kazań.
Choć spędziłeś drogi księże w naszej parafii zaledwie 6 lat, dałeś poznać się jako człowiek sympatyczny, odpowiedzialny, wrażliwy i wyrozumiały.
Poświęciłeś wiele uwagi najmłodszym parafianom wykazując się wielką cierpliwością i życzliwością.
Pokazałeś dobry humor, żart a przede wszystkim, że uśmiech jest niezbędny w kontaktach z ludźmi i Panem Bogiem.
Będziemy pamiętać że byłeś dla nas księdzem który był nauczycielem i spowiednikiem ale był także naszym przyjacielem.

Księże proboszczu, nasze serca i pamięć będą Ci towarzyszyć gdziekolwiek rzuci Cię los.
Odchodzisz od nas lecz bądź pewny tego, że gdy się za Tobą bardzo stęsknimy to się zbierzemy i Cię odwiedzimy.

Szczęść Boże

Helena Faćsko – Prezes Kanadyjsko Polskiego Towarzystwa Historycznego w Edmonton