Brązowa głowa Korzeniowskiego umieszczona jest w bibiotece miejskiej (Central Library). Rzeźba została ofiarowana miastu Edmonton przez Kongres Polonii Kanadyjskiej, Okręg Alberta i przekazana do bibioteki w dniu jej otwarcia 30 września 1967 roku dla uczczenia stulecia konfederacji kanadyjskiej. Twórcą pomnika jest czternastoletni wtedy Danek Możdżeński.
Teodor Józef Konrad Korzeniewski występujący pod pseudonimen Joseph Conrad to wybitny powieściopisarz i nowelista, mistrz bogatej angielskiej prozy.
Korzeniowski urodził się w Berdyczewie (obecnie Ukraina) 3 grudnia 1857 roku, jako syn działacza niepodległościowego Apollona Korzeniowskiego i Ewy z Bobrowskich. Korzeniowscy należeli do rodzin szlacheckich pozbawionych ziemi po powstaniu listopadowym. W 1861 rodzina przenosi sie do Warszawy, lecz jeszcze tego samego roku rodzice zostają zesłani za działalność przeciw caratowi w głąb Rosji. Cztery lata później na wygnaniu umiera jego matka a ojciec wraca do kraju i umiera w dwa lata po powrocie z sześcioletniej zsyłki.
Od dzieciństwa Korzeniowski marzył o żegludze po dalekich morzach. Marzenia te przybrały kształt realny, gdy 18-letni Konrad został praktykantem na Mont-Blanc statku należącym do francuskiej marynarki handlowej. W dwa lata później przyszły pisarz przeniósł się do marynarki angielskiej, gdzie spędził 16 lat zaczynając, jako prosty marynarz, a kończąc, jako kapitan żeglowca Otago. Przygody przeżyte przez Korzeniowskiego w czasie żeglugi po morzach, stworzyły podstawę jego późniejszych powieści.
Kariera powieściopisarza, zaczęta Szalenstwem Almayera w 1895 roku obejmuje ponad dwadzieścia utworów, których głównym tematem jest człowiek w obliczu losu pięknej lecz srogiej natury. Mimo uznania krytyki nie był pisarzem znanym, dopiero w 1916 wraz z ukazaniem się Gry Losu zdobył popularność i wydobył się z problemów finansowych.
Pod koniec życia pisarz nosił się z zamiarem powrotu do Polski, ale nie udało mu się tego zrealizowac. Jednak sprawy polskie były mu bliskie, bo wypowiadał się o nich w publicystyce i otwarcie popierał walkę z bolszewikami.
Korzeniowski zmarł 3 sierpnia 1924 roku w Bishopsbourne a pochowany jest na cmentarzu miejskim w Cantenbury, południowa Anglia. Na tym samym cmentarzu znajdują się groby jego żony Jessie Emmelie Conrad Korzeniowski (1873-1936) a także jego dwóch synów Alfred Borys (1898-1978) i John Alexander (1906-1982).