Fryderyk Chopin

Pomnik Fryderyka Chopina dzieło Harry’ego Wohlfartha, znajduje się w Jubilee Auditorium w Edmonton. Wykonana z brązu głowa artysty jest darem Polonii albertańskiej a ufundowana przez Kongres Polonii Kanadyjskiej, Okręg Alberta, dla upamiętnienia stulecia konfederacji kanadyjskiej. Pomnik został odsłonięty w maju 1967 roku.

Fryderyk Franciszek Chopin pianista i kompozytor utworów fortepianowych, uważany jest za jednego z najwybitniejszych kompozytorów w historii muzyki. Chopin sławny jest z ogromnej wyobraźni muzycznej połączonej z techniczną perfekcją.

Chopin urodził się 1 marca 1810 roku w Żelazowej Woli pod Warszawą. Jeszcze tego samego roku Chopinowie przenoszą się do Warszawy.  Po raz pierwszy, jako pianista wystąpił w wieku lat ośmiu, ale mając zaledwie lat siedem napisał Poloneza G minor. W Warszawie kilkakrotnie grał w Belwederze w pałacu księcia Konstantego Radziwiła. Wielu biografów twierdzi, że Chopin był geniuszem uniwersalnym, ponieważ posiadał również niezwykły talent literacki, a także malarski i aktorski. Chopin miał rzadki dar komponowania muzyki bardzo osobistej, w której polska kultura ludowa, wiejski krajobraz i tragiczne losy ojczyzny były jego inspiracją. Już wczesne utwory muzyczne Chopina budziły podziw innych artystów. Słowem “geniusz” określał młodego Fryderyka, Robert Schumann (1810-1856). W roku 1830 Chopin za zawsze opuścił Polskę, zatrzymując się w Dreźnie, Wiedniu, aby w końcu osiedlić się w Paryżu. Niezwykle bolesnym ciosem był dla niego upadek powstania listopadowego w 1831 roku a utwory jego z tego okresu wypełnione są dramatyzmem. W Paryżu początkowo Chopin utrzymuje się dając lekcje gry na fortepianie. W latach 1835-1846 porzucił karierę wirtuoza na rzecz komponowania. Zaczął żyć życiem polskiej emigracji, przyjaźnił się  miedzy innymi z Adamem Mickiewiczem i Cyprianem Norwidem. Chopin zmarł na gruźlicę 17 X 1849 roku i został pochowany na paryskim cmentarzu Pere-Lachaise. Kilka miesięcy później starsza siostra Chopina, Ludwika przewiozła potajemnie jego serce do Polski i ostatecznie pochowane jest w filarze nawy głównej kościoła Świętego Krzyża w Warszawie. Na tablicy widnieje napis

Gdzie skarb twój, tam serce twoje św. Mateusz Vi.21

Fryderykowi Chopinowi, rodacy

Autor pomnika, profesor Harry Wohlfarth (1921-1996) studiował na Akademi Sztuk w Dreźnie, Salzburgu, Guanajuato w Meksyku. W latach osiemdziesiątych był wykładowcą na uniwersytecie albertańskim w Edmonton. Jego prace znajdują się w wielu miejscach na świecie, miedzy innymi w Berlinie, Wenecji, Rzymie, Toronto, Ottawie, Nowym Yorku, Londynie, i wielu innych.