Dzień Ojca

Kocham i Szanuję Tatę.

Dzień Ojca

 

Święto będące wyrazem szacunku i wdzięczności ojcom. W Polsce obchodzone jest corocznie 23 czerwca (od roku 1965)

Jak podaje Wikipedia obchody zapoczątkowane zostały w Stanach Zjednoczonych, gdzie po sukcesie Dnia Matki pojawiły się głosy, by ustanowić święta również dla pozostałych członków rodziny.

Dzień Ojca wydawał się naturalnym dopełnieniem. Pierwsze obchody święta odbyły się 19 czerwca 1910 roku w miasteczku Spokane w stanie Waszyngton za sprawą Sonory Smart Dodd, córki weterana wojny secesyjnej Williama Smarta. Sonora Dodd, dowiedziawszy się o ustanowieniu Dnia Matki (3 lata wcześniej, w 1907) wpadła na pomysł, by analogiczne święto wprowadzić dla uczczenia trudu opieki nad rodziną i zasług wszystkich ojców – w szczególności jej własnego, który po śmierci matki samotnie wychowywał ją oraz pięcioro młodszego rodzeństwa. Wydarzenie miało charakter lokalny, a starania o wprowadzenie go na skalę krajową nie przyjęły się przez kolejnych kilka dekad. Dopiero prezydent Nixon w 1972 roku oficjalnie ustanowił Dzień Ojca. Choć w Polsce święto to ma już kilkudziesięcioletnią tradycję, do tej pory nie dorównało popularnością Dniowi Matki.

We Włoszech, Hiszpanii i Portugalii jest to 19 marca (dzień świętego Józefa), na Litwie pierwsza niedziela czerwca, w Austrii druga niedziela czerwca.

W Niemczech Dzień Ojca obchodzi się w dniu Wniebowstąpienia Pańskiego (Christi Himmelfahrt), który przypada na 39. Dzień po niedzieli wielkanocnej (40. Dnia, licząc wraz z nią). Z czasem przerodził się on w Dzień Mężczyzn

krajach skandynawskich Dzień Ojca obchodzony jest w drugą niedzielę listopada, ale w Danii 5 czerwca.

TurcjiFrancjiWielkiej Brytanii i na Ukrainie Dzień Ojca świętuje się w 3. Niedzielę czerwca

Tekst udostępniony na licencji Creative Commons

Z okazji Dnia Ojca

Wszystkim Tatom życzymy

 

Zdrowia, szczęścia i pomyślności w życiu osobistym i zawodowym.

Niech Wasze pociechy będą dla Was źródłem radości i powodem do dumy, a Ich uśmiech niech dodaje Wam wytrwałości i siły w trudach dnia codziennego.

Zapraszamy na Koncert z okazji Dnia Ojca w wykonaniu Joanny Ciapka-Sangster oraz Maya Budzinski.

Światełko pamięci dla wszystkich ojców, których nie ma wśród nas.